Kahta Çayı Kanyonundaki Emanetler
alt text

Kahta Çayı Kanyonundaki Emanetler

alt text

Kahta Çayı Kanyonundaki Emanetler

Nuh Peygamberin Karısı ve Çocuklarının Mezarları
Prof. Dr. Kemal Duruhan, Samsat Belören kayıtlarına dayanarak açıklamalarda bulundu.
Nuh’un gemisinin yerini ve Nuh’un da geminin içine defnedildiğini belirten Prof. Dr. Kemal Duruhan, “Samsat Belören kayıtlarına dayanarak Nuh’un gemisinin yerini ve Nuh’un da geminin içine defnedildiğini gösterdik.
ONLARIN DA MEZAR YERLERİNİ TESPİT ETMİŞ DURUMDAYİZ.
Bu çok katlı mağara yerleşiminin iç mekan ve dış duvar resim ve düzenlemeleri Nuh öldükten sonra karısının sağlığında ve bizzat onun gözetiminde işin ehli olanlara yaptırılmıştır. Mağara bölgesinin iç mekanlar ve dış süsleme ve düzenlerinden Nuhun ölümünden sonra idarenin karısının hükümranlığına geçtiğini söyleyebiliriz. O, hırs sahibi ve yaşama çok bağlı birisi idi.
Nuh’un karısı mezarları yaptırttı: Kendisi ve üç çocuğu için.
Elmacık kemiği üzerinde kendi mezarı (kendi sol, bizim görüşümüzden yüzünün sağ tarafı), dudak yanı çene kökü hizasında, diş sırasında küçükten büyüğe üç çocuğunun üç ayrı mezarı konumlanmıştır.
Mezarlara giriş yeri çene altı hızması tünel ve çukurundandır. Ayrıca bir bakım tünelide yan tarafta mevcuttur. Kendi ve çocuklarının mezarlarının yüzdeki konumlarının ayrı ayrı anlam ve önemi vardır: Keşif vücut bulduğunda, bunları dört başı mamur açıklayacağız..
Ayrıca çocuğun ağız ve çene hızması ile bir tünelden girilerek, genişçe bir yeraltı mahzen/odacığında bir anma mekanı gösterilmiştir. Burası çok katlı mağara yerleşim bölgesi düzlüğü içerisinde, küçük bir arkeolojik çalışma ile bulunabilecek bir alandır.” Dedi.

Daha geniş bilgi için www.kemalduruhan.net bakınız…