Kurumsal Webmail Girişi
BASIN MERKEZİ
Haberler
Duyurular
Tanıtım Videoları
 
Kahta İlçesinde Semt Pazarı Kuruluyor.

Adıyaman’ın Kahta İlçesinde Kahta Belediyesi. ve Kahta Kaymakamlık. öncülüğünde sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla istişare toplantısı düzenlendi.

Kaymakam Ahmet Gazi Kaya, Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, AK Parti Kahta İlçe Başkanı Yardımcısı Mustafa Şahin'in katılımı ile sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla istişare toplantısı yapıldı.

Baraj yolu üzerinde bulunan bir kafede düzenlenen toplantıda konuşan Kahta Belediye Başkanı Abdurrahman Toprak, ilçede yapılan hizmetler hakkında istişarede bulundu. Yapılan istişareler sonucunda Kahta ilçesine seyyar semt pazarlarının kurulması kararı alındı. Başkan Toprak, ayrıca ilçeye yapılacak hizmetleri ve yapımına devam edilen projeler hakkında da katılımcıları bilgilendirdi.

6 köyün dağlık alanlarında 20 kilometre boyunca su getirerek arıtma tesisini kurduklarını ve çevre köyler için kendi imkanlarıyla 4 kilometre su borusu döşeyip içme suyunu getirdiklerini belirten Başkan Toprak, birlik ve beraberlik içinde çalıştıkları için bu hizmetleri yaptıklarını söyledi.

Başkan Toprak, "Taşkale bölgesinden yaklaşık 6 köyün dağlık alanlarında 20 kilometre boyunca boru döşeyip suyu Kahta'ya ulaştırarak arıtma tesisimizi kurduk. 2 Mart'ta İçme Suyu Arıtma tesisimizin açılışını Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki ve TBMM Başkan Vekili Ahmet Aydın'ın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Ayrıca 4 kilometre ise kendi imkanlarımızla su hattı çekerek köylerimize su getirip sıkıntılarını giderdik. Orada her bir ikametin 2 veya 3 dönüm arazisi var. İstimlak edilen arazilerin tüm paraları verilmiştir. Tesisimizde 2 kimyager çalışıyor. Tesiste su analizinin yapılması için laboratuvar da kurduk. İller Bankasından Kahta Belediyesine gelen yaklaşık 2 milyon 300 bin TL ile ancak personel maaşını ve elektrik parasını verebiliyorduk" dedi.

Başkan Toprak ayrıca, "Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuzdan dolayı bu hizmetleri yaptık. Engelli ve bayanlar çarşısı bitmek üzeredir. Köylü Pazarı Projesi'nin de önümüzdeki hafta ihalesi yapılacaktır. Çok yakında Kahta'da Ağız ve Diş Hastalıkları Hastanesi'nin de ihalesi yapılacak. İlçemizin şehir merkezinde trafik sorunu var. Seyyar satıcılar cadde ve sokakları işgal ediyorlar. Ama onlar da evine ekmek götürmek için çalışıyorlar. Biz de buna kalıcı bir çözüm olarak diğer il ve ilçelerde olduğu gibi haftanın belirli günlerinde mahallelerde seyyar semt pazarı kurulmasını düşündük. Fatih ve Gazi Mahallesi için Menzil Caddesi, Cami ve Cumhuriyet Mahallesi için 1301 Nolu Sokak, Menderes, Turgut Özal ve Hürriyet Mahallesi için 8013 Nolu Sokak, Girne Mahallesi için 6024 Nolu Sokak, Yavuz Selim Mahallesi için 5020 Nolu Sokak, Bayraktar, Atatürk ve Karşıyaka Mahallesi için Bayraktar Mahallesindeki 3026 Nolu Sokak pazar kurulması uygun bulunmuştur. Seyyar satıcılarımızın yerleşeceği yerleri kura ile belirleyeceğiz. Kahta Belediyesine şimdiye kadar 40'a yakın araç aldık. Kahta'mızın hiçbir cadde ve sokağında taş veya sıcak asfalt kalmayacak şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Yapılan hizmetlerden dolayı emeği geçer herkese teşekkür eden AK Parti Kahta İlçe Başkanı Yardımcısı Mustafa Şahin, Afrin'deki operasyona dikkat çekti.

Şahin, "Türkiye'miz dış güçler tarafından bir savaşa itilmiş durumda. Burada şehitlerimiz var. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ülkemizin başı sağ olsun. Bu süreçte hepimizin birlik beraberliği önemli. Hepimizin birbirine sımsıkı sarılması gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Kahta Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ise konuşmasında, "İnşaatı devam eden 16 tane okulumuz tamamlandığında tekli eğitime geçmiş olacağız. Kahta'ya 30 hekimli diş hastanesi kurulacak. 1 nolu Sağlık Ocağının bahçesinde 112 Acil sağlık merkezi istasyonu kurulacak. Çünkü acil bir vaka halinde ambulansın hastayı, olduğu yerden alıp en yakın devlet hastanesine ya da sağlık kuruluşuna götürmesi gerekiyor. Kahta'ya kurmayı düşündüğümüz Kadın gelişim merkezi, kadınların ve genç kızların gidip her türlü konuda eğitim alabileceği bir merkez olacak. Bu proje için Kahta Belediyesi ve Kahta Kaymakamlığı Japonya Büyükelçiliğinden destek alıyor. Bu projeden yaklaşık olarak 100 bin dolar para çıktı. Hazine Müsteşarlığı önümüzdeki haftalarda parayı bize aktaracaktır. Köylü (şire) Pazarı Projesi'nde Kahta Beldiyesi ile ortağız. Sahil Yolu yapımına devam ediliyor" şeklinde konuştu.Sonraki Önceki
Kahta Belediyesi © 2017
DATA Bilgisayar